FB

mobile

Społeczność lokalna

Jako firma odpowiedzialna społecznie uczestniczymy w wielu przedsięwzięciach z dziedziny nauki, kultury i sztuki, sportu i zdrowia. Wspieramy ludzi z pasją i pomagamy tym, którzy najbardziej tego potrzebują. W  naszą strategię rozwoju wpisany jest  element pozytywnego oddziaływania na otoczenie-wzajemna współpraca i pomoc.

Przykłady naszych odpowiedzialnych zachowań wobec społeczności lokalnej:

Promocja stadionów wybudowanych przez grupę PBG

Makiety stadionów wybudowanych przez Grupę PBG 

Trzy, z czterech stadionów na Euro 2012 wybudowała Grupa PBG - Stadion Narodowy w Warszawie, Stadion PGE Arena w Gdańsku oraz Stadion Miejski w Poznaniu. Powstały perły polskiej architektury sportowej, które zasługują na to, aby o nich mówić, promować, pokazywać budowniczych i historię budowania. 

W Poznaniu, już podczas budowy Stadionu Miejskiego powstał pomysł, aby wykonać jego makietę, także z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. 25 stycznia 2011 roku, 500 dni przed otwarciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej odsłonięto makietę, której fundatorem jest Urząd Miasta Poznania. Autorem tej wyjątkowej makiety-rzeźby odlanej z brązu jest poznański artysta Roman Kosmala, a jego dzieło to wierne i staranne odwzorowanie oryginału. Makieta stwarza unikatową szansę, by stadion – choć w miniaturze – mogły „zobaczyć” osoby niewidome. Na makiecie podano również najistotniejsze informacje o stadionie. Opis stadionu wykonano także w alfabecie Braille’a, co umożliwia ludziom niewidomym i słabowidzącym nie tylko poznanie architektonicznych szczegółów budowli ale i podstawowych informacji o jej wielkości, liczbie miejsc i innych istotnych parametrach. Warto dodać, że współautorem makiety jest tyflopedagog Dagmara Szymkowiak, która konsultowała opisy w alfabecie Braille’a.

Inicjowanie działań na rzecz naszej społeczności to jedno z wielu założeń statutowych Fundacji PBG, która nie tylko inspiruje, kreuje ale i wspiera osoby, instytucje, projekty, wnoszące w życie codziennie wspólne dobro i wartości ponadczasowe. Fundacja PBG uznała, że poznańska inicjatywa godna jest kontunuowania i ufundowała kolejne makiety - Stadionu PGE Arena oraz Stadionu Narodowego. 11 września 2012 roku odsłonięto makietę stadionu piłkarskiego w Gdańsku. Gotowa jest także makieta Stadionu Narodowego w Warszawie. Obie makiety wykonał ten sam artysta.

Podobnie jak w Poznaniu i Gdańsku również w Warszawie makiety będą służyły nie tylko niewidomym ale będą też atrakcyjnym obiektem dla wszystkim odwiedzających stadion – kibiców, turystów, gości z całego świata.

Projekt Fundacji PBG – prezentacja makiet stadionów wybudowanych przez Grupę PBG

Ideą przewodnią projektu Fundacji PBG jest pokazanie jak największej liczbie osób tych nowoczesnych obiektów sportowych, w których wykorzystano unikatowe na skalę europejską rozwiązania, innowacyjne technologie i nietypowe konstrukcje.

Makiety wszystkich trzech stadionów zamierzamy prezentować w całym kraju, w różnych miejscach oraz podczas różnych wydarzeń związanych tematycznie z projektem. Będziemy je pokazywać na uczelniach technicznych, gdzie dla przyszłych inżynierów, budowniczych czy architektów będą one z pewnością ciekawym spojrzeniem artysty na takie obiekty. Prezentacjom dla studentów towarzyszyć będą tematyczne prelekcje, pokazy filmów, spotkania z budowniczymi stadionów i specjalistami.

Chcemy też, by w okresie letnim makiety stanęły w największych polskich kurortach, dając możliwość podziwiania stadionów wszystkim, którzy ich jeszcze nie widzieli lub nigdy nie będą mieli szansy obejrzeć z bliska. Stworzą też być może okazję do miłych wspomnień wspaniałych przeżyć z Euro 2012 roku. Realizując projekt, Fundacja PBG włącza się jednocześnie aktywnie w działania o zasięgu ogólnopolskim na rzecz pomocy i wyrównywania szans osobom z niepełnosprawnością. Zależy nam na tym, aby do planowanych miejsc prezentacji makiet zawsze zapraszane były i docierały osoby niewidome i słabowidzące.

Dotychczas zrealizowane i najbliższe działania w ramach projektu:

23 kwietnia 2012 roku - pracownicy Grupy PBG po raz pierwszy podziwiali makiety wszystkich trzech stadionów. Ich uroczysta prezentacja z udziałem autora miała miejsce podczas wernisażu w firmowej galerii PBG Gallery.

8 września 2012 roku - makieta poznańskiego stadionu prezentowana była na rodzinnym pikniku pracowników Zakładu Gazowniczego w Poznaniu. Obejrzało ją blisko 600 Poznaniaków.

Od 29 stycznia do 1 lutego 2013 roku - makiety wszystkich stadionów pokazywane były na Międzynarodowych Targach Poznańskich Budma – CBS, o czym informowało, między innymi, Radio Merkury.

od 23 do 27 kwietnia 2013 roku - udział Fundacji PBG w projekcie pn. „Architektour 2013” organizowanym przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz zaproszenie ekspertów i budowniczych stadionów z grupy PBG do współpracy w ramach międzyuczelnianego projektu warsztatowego, w tej edycji pn.„Człowiek a miasto; miasto a człowiek”, który odbędzie się w Przemyślu.

11 kwietnia 2013 roku zaprezentowaliśmy makiety na XVI Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Politechnice Poznańskiej.

Społeczne Inicjatywy Obywatelskie

PBG- Polskie LNG -Saipem – Techint –, jako Generalny Realizator Inwestycji (GRI) budowy terminalu LNG w Świnoujściu przekazały darowizny na rzecz Szpitala Miejskiego oraz Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu w ramach akcji „Społeczne Inicjatywy Obywatelskie”.

Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu otrzymał od spółki Polskie LNG (PLNG) środki na zakup osprzętu do laparoskopii z pakietem materiałów medycznych jednorazowego użytku tj. klipsów naczyniowych. Ponadto Konsorcjum GRI planuje zakup na rzecz placówki specjalistycznego sprzętu diagnostycznego dla Oddziału Wewnętrznego służącego do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą Holtera, wraz oprogramowaniem do szczegółowej analizy danych.

Z kolei na rzecz Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu Polskie LNG i Konsorcjum GRI przekazały specjalistyczny sprzęt do ewakuacji wysokościowej, butle kompozytowe oraz urządzenie zdalnego sterowania DZS3600, które usprawnią codzienne funkcjonowanie Straży, co bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Celem współpracy Konsorcjum GRI i Polskie LNG w ramach projektu „Społeczne Inicjatywy Obywatelskie” jest wspieranie rozwoju Świnoujścia, a w szczególności dzielnicy Warszów, gdzie powstaje terminal LNG. Po oddaniu inwestycji do eksploatacji, terminal będzie ważnym elementem miasta i jego społeczności lokalnej, stąd PLNG i GRI zależy na budowaniu dobrosąsiedzkich relacji z otoczeniem poprzez realizację zadań zwiększających bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Świnoujścia. Wsparcie Szpitala Miejskiego i Państwowej Straży Pożarnej jest jednym z elementów strategii firm w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu

źródło: strona internetowa Polskie LNG

Akcja „Wszystkie dzieci nasze są”

Rok 2001. Podczas adwentu w każdym z sekretariatów pojawiło się czerwone, papierowe serce z imieniem i informacją o wieku dziecka, do tego dołączona została akcja informacyjna… I tak, tuż przed świętami, pod choinką pojawiło się 60 paczek. Dzisiaj około 250 podopiecznych czeka na tę jedyną paczkę od gwiazdora, w której oprócz naszego serca jest ten oczekiwany prezent. Ta wspaniała akcja wolontariatu pracowniczego pozwala nam mieć poczucie, że chcemy i umiemy bezinteresownie pomagać.

„Nasze życie - nasze zdrowie”

Rok 2003- pierwszy raz oddajemy krew, aby ratować życie kolegi z pracy. Nikogo nie zabrakło. Przez ostatnie 9 lat w naszym banku krwi zebraliśmy 96 l krwi i zyskalismy pełną świadomość tego, że zwykłym czynem możemy tak wiele...

Celem organizowania akcji jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa. Pracownicy wolontariusze, którzy chcą podzielić się cząstką siebie, oddają krew do firmowego Banku Krwi Grupy PBG nr 200. Dzięki temu jeśli ktoś z pracowników, rodzina lub przyjaciele będą potrzebować krwi, może liczyć na naszą pomoc.

Wsparcie dla Ochronki „Jurek”

Rok 2003- przekazujemy dom na rzecz Ochronki „Jurek”, po to, by dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w rodzinach naturalnych, mogły żyć i rozwijać się w komfortowych warunkach.  W bezinteresowną pomoc dla Ochronki, która jest częścią Towarzystwa Przywracania Rodziny, przy różnych okazjach angażują się zarządy i pracownicy Grupy PBG.  Do tej pory Ochronka „Jurek” pomogła już blisko 50 wychowankom. Każdy z nas może sprawić, aby tym dzieciom było chociaż trochę łatwiej i milej w życiu. Cieszymy się, że chociaż tak możemy przyczyniać się do wyrównywania szans dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Reagowanie na bieżące potrzeby społeczności

Staramy się także pomagać tym, którzy w danej chwili tego najbardziej potrzebują. Przykład tego typu działań podjętych w ramach wolontariatu pracowniczego są m.in. pomoc powodzianom w 2010 r., wsparcie schroniska dla zwierząt w Grodzisku czy udział w akcji „Ołówek dla Afryki”.

PBG Gallery

Przyciąga artystów z całej Polski. Dzięki wspieraniu artystów i promocji ich twórczości nasza Galeria znalazła uznanie w  środowisku artystycznym. W PBG Gallery spotyka się świat sztuki i biznesu. Gości ona osobowości ze świata kultury, historyków sztuki, przedstawicieli fundacji artystycznych, poetów, muzyków, ale także przedstawicieli władz lokalnych.

Poza organizacją wystaw i wernisaży artystów znanych i mniej znanych, PBG Gallery wspiera lokalny rynek sztuki. Współpracuje z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym, Liceum Plastycznym im. Piotra Potworowskiego czy poznańską Fundacją Artystyczną „Made in Art.”

Rejon Włocławka

W ramach współpracy z Gminą Włocławek przeprowadziliśmy szereg akcji wspierających różnego rodzaju inicjatywy na rzecz dzieci z ubogich rodzin. Jako przykład takiej aktywności możemy wymienić m.in.: projekt„ Przyjazna Szkoła” – czyli umożliwienie dzieciom z  ubogich rodzin z Kruszyna i okolic wyjazdu na wakacje letnie i zimowe. Tego typu projekty mają na celu pozytywnie wpływać na trendy  wychowawcze poprzez pokazywanie dzieciom dobrych wzorców i sposobów życia, a tym samym wyrównywać ich szanse rozwojowe. Wsparliśmy także budowę świetlicy dla dzieci ze Smólska, remont szkoły w Kruszynie oraz działalność Zespołu Folklorystycznego Kruszynioki.

Polacy na Wschodzie

Od 2007 roku wspieramy coroczne Marsze Pamięci, które służą szerzeniu wiedzy na temat polskiej historii. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS, a uczestnikami uczniowie z polskich i rosyjskich szkół. Projekt realizowany jest dwuetapowo. Pierwszy z nich to prowadzenie międzyszkolnych zajęć z zakresu stosunków polsko-rosyjskich, drugi to organizacja wyjazdu młodzieży Smoleńsk-Katyń.

Więcej

Newsletter

PBG na Facebook PBG na YouTube

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 – zwanym dalej „Rozporządzeniem”) informuję, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PBG SA z siedzibą w Wysogotowie, ul. Skórzewska 35, 62-081 Przeźmierowo.
  2. Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres e-mail: polska@pbg-sa.pl /Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego Inspektora Ochrony Danych pisząc na adres e-mail: iodo@gkpbg.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
  4. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą do momentu żądania usunięcia z subskrypcji.
  5. Odbiorcami Pani/Pana danych będą osoby upoważnione przez Administratora tj. pracownicy i współpracownicy, którzy muszą mieć dostęp do danych aby wykonywać swoje obowiązki oraz dostawcy Administratora, którym Administrator powierza przetwarzanie danych osobowych na mocy i w oparciu umowy powierzenia i zgodnie z wymogami art. 28 RODO (miedzy innymi: dostawy usług IT).
  6. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, jednakże odmowa ich podania uniemożliwia przesłanie Pani/Panu newslettera.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych.
  8. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  9. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.