FB

mobile

PBG Gallery

Piotr C.Kowalski; Tytuł wystawy:"Jarocin Festiwal 2012 i Może Morze"; Wernisaż 17.09. 2012 r., godz. 17.00, Skalar Office Center, ul. Górecka 1

 Zapraszamy na otwarcie wystawy profesora Piotra C. Kowalskiego tym razem w Skalar Office Center w Poznaniu.
     
Piotr C. Kowalski ur. w  1951 roku w Mieszkowie. Studia Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1973- 78. Dyplom z malarstwa w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a. W latach 1993-1999 dziekan Wydziału Wychowania Plastycznego , obecnie Edukacji Artystycznej. Założyciel oraz kurator Kolekcji ASP Poznań w latach 2003-2005. W 2005 roku był przez dwa miesiące kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Malarstwa. Od 2000 prowadzi studencką Galerię „Na Polskiej”. Obecnie profesor zwyczajny kierownik pracowni malarstwa X na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Festiwal Jarocin 2012 i Może Morze” czyli  wystawa prac profesora naszej poznańskiej uczelni artystycznej Piotra C.Kowalskiego uroczyście została otwarta w ciepłe wrześniowe popołudnie w Skalar Office Center w Poznaniu. Było to  niezwykłe  spotkanie artystyczne, bez wątpienia  wyjątkowy wydarzenie kulturalne w naszym mieście. Wyjątkowy charakter nadał mu sam Artysta. Przybyli goście przeżyli niezwykły happening, wsłuchując się w niecodzienne opowieści na temat powstawania obrazów, oglądając ciekawą aranżację obrazów, oglądając pokaz zdjęć, poznając tworzone dzieła i ich historię. Ten znakomity malarz, świetny pedagog, pomysłodawca i animator wielu wydarzeń artystycznych w naszym mieście dużo podróżuje i dużo maluje. Jego obrazy powstają we współpracy z widzem,odbiorcą. Mimowolnie zaprasza on ich do współtworzenia dzieła, często wchodząc w interakcję z ich wieloma autorami . „Maluje na bruku”, „maluje stopami”, „maluje sytuacją”… w Polsce, w Europie, na świecie - więcej na ten temat  wponiższym tekście Joanny Janiak. Taką też  niecodzienną możliwość  wspótuczestniczenia w powstaniu kolejnego obrazu mieli własnie uczestnicy wernisażu.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Wystawę oglądać można do 31 października po uprzednim umówieniu się telefonicznym / kontakt : tel. 605470560 lub 605470565/  

 

Creatio ex nihilo

 Złamane, laserunkowe szarości, prosta harmonijna kompozycja, delikatny rysunek.

Monochromatyczne,  chłodne  „Obrazy  przejściowe”  Piotra C. Kowalskiego mogą  wydawać się eleganckie. Przypominają  grafikę, ale odbitą na malarskim  płótnie, nie na  papierze.  Odczytujemy  intrygujące napisy: Viterbo, Toledo, London, Poznań, Tokio.  Domyślamy  się , że te obrazy to jakiś zapis miasta  - świadectwo miasta,  jakby pieczęcie.   

PCK ( jak się  sam nazywa)  specjalizuje  się w malarstwie  naturalnym. Maluje owocami, sokami  liści, różnymi roślinami. Jego  obrazy  mają  bezpretensjonalne  tytuły :„ Smaczne”, „Niesmaczne”, „Podwędzone”,  „Żywa  natura” czy „Martwa natura”.

 „Obrazy  przejściowe”  też  maluje  barwnikami  naturalnymi.Po prostu  kładzie płótna na  ziemi i  „maluje”:  pyłem, kurzem,  brudem ulicznym. Obrazy są deptane, przejeżdżane, chlapane. Dla świadectwa  miejsca kładzie  je najczęściej  na  płytach  kanałowych , na których znajdują się nazwy  miast. To malarstwo,  które dosłownie sięgnęło bruku. „Obrazy przejściowe”  są absurdalne, a PCK puszcza oko odbiorcom szukającym „dzieł sztuki”.

 Sztuka  Kowalskiego jest zaskakująca, przewrotna, bezczelna   i ... zabawna. Pod pozorem poprawności – jego obrazy „tworzą się”na klasycznie zagruntowanym  płótnie, które  potem naciąga  na  ramę -  kryje  się dadaistyczna  kpina, nonsens, chaos i zupełna dowolność.

 Jego ulubionym  mottem jest  zdanie surrealisty  Maxa  Ernsta  „ Obrazy  można  malować  wszystkim, również  farbami”.

 PCK  nie  hierarchizuje materii. Używa  pospolitego tworzywa,  jak  artyści  Arte  Povera  tworzący swoje  obiekty z odpadków. I  jest  w tym  konsekwentny. Jego obrazy  znad  morza „Może  morze” pełne są  śmieci  plażowych. Lubi taką obrazoburczą sensualność.

 Niektórzy jednak mają z odbiorem takiej sztuki  problem  natury  estetycznej - brud jest przecież  niechciany i namiętnie  usuwany. Jeśli więc ktoś  nie lubi  brudu, pozostaje  refleksja  o innej  stronie tych  obrazów. „Obrazy  przejściowe”  powstają  z niczego – creatio ex nihilo. To, co zdegradowane jest nobilitowane  - bo  w końcu  te „upadłe”  płótna  trafiają do galerii - gdzie banał staje się niebanalny i rozprawia się z artystycznymi mitologiami.

 Ta metoda  odsłania  to, co niewidoczne, ale zarazem wszechobecne. Pył ziemski i zarazem  kosmiczny  staje się  farbą.  „Obrazy  przejściowe” choć  powstały  w różnych  częściach  świata, mają  właściwie taki sam  kolor . Uświadamiamy sobie , że Ziemia to ścierana, krusząca  się  planeta. Pył  pochodzi z różnych źródeł, z gleby, ze sproszkowanych ziarenek piasku, z cząsteczek różnych ciał i erupcji wulkanicznych. A  do  tego,  zdaniem geofizyków,  każdego roku spada na Ziemię z Kosmosu prawie czterdzieści tysięcy ton kosmicznego pyłu.  Ale  ten  pył  - potocznie określany jako brud - jak  sądzić  można  z  jego  wszechobecności -  niezdrowy  jednak  nie  jest – i  towarzyszy  nam  od   zawsze.  Na  co  się  więc  obrażać ? 

                                                                                                                                                                                           Joanna Janiak  2009

 

 

PBG Gallery z satysfakcją informuje, że Piotr C. Kowalski z radością przybył  na kolejne  spotkanie autorskie w dniu 15 października. Była to wspaniała okazja , aby pogratulować Autorowi otrzymanego medalu Gloria Artis.To presiżowe,ministerialne wyróznienie artysta otrzymał podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Artysta i tym razem z wielkim zaangażowaniem opowiadał o swoich  plastycznych  dokonaniach, dzieląc się tą wiedzą  z zaproszonymi gośćmi a szczególnie z młodzieżą poznańskich szkół - z Liceum Plastycznego w Poznaniu oraz  V Liceum Ogólnokształcacego. Natomiast w dniu 22 października wystawę wraz z nauczycielami  wychowania plastycznego  i historii odwiedziła młodzież ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 Dębinka w Poznaniu.

< lista PBG Gallery

Newsletter

PBG na Facebook PBG na YouTube

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 – zwanym dalej „Rozporządzeniem”) informuję, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PBG SA z siedzibą w Wysogotowie, ul. Skórzewska 35, 62-081 Przeźmierowo.
  2. Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres e-mail: polska@pbg-sa.pl /Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego Inspektora Ochrony Danych pisząc na adres e-mail: iodo@gkpbg.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
  4. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą do momentu żądania usunięcia z subskrypcji.
  5. Odbiorcami Pani/Pana danych będą osoby upoważnione przez Administratora tj. pracownicy i współpracownicy, którzy muszą mieć dostęp do danych aby wykonywać swoje obowiązki oraz dostawcy Administratora, którym Administrator powierza przetwarzanie danych osobowych na mocy i w oparciu umowy powierzenia i zgodnie z wymogami art. 28 RODO (miedzy innymi: dostawy usług IT).
  6. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, jednakże odmowa ich podania uniemożliwia przesłanie Pani/Panu newslettera.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych.
  8. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  9. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.