FB

mobile

PBG Gallery

Janusz Kapusta;tytuł wystawy: K-dron w poszukiwaniu nieskończoności;tytuł wykładu: K-dron, między nauką a sztuką, 29 października 2013 wykład godz.17.00, wernisaż godz. 18.00, Skalar Office Center

Szanowni Państwo ,

PBG Gallery, działająca przy Fundacji PBG  z wielką przyjemnością  zaprasza w imieniu autora Janusza Kapusty oraz prezes Fundacji PBG Małgorzaty Wiśniewskiej na wykład  oraz wernisaż wystawy artysty. Tematyka zarówno wykładu jak i wystawy dotyczy K-dronu , którego autor jest odkrywcą.

Mamy nadzieję, że zagłębienie się wraz z artystą w świat sztuki i nauki, tak bardzo uporządkowany  i wpisany  w przestrzeń artystyczną otaczającej nas rzeczywistości zainteresuje i zaintryguje uczestników wydarzenia.

Będzie nam ogromnie miło gościć Państwa w Centrum Biznesowym Skalar w dniu 29 października na wykładzie o godzinie 17.00 i wernisażu o godzinie 18.00.

 Z wyrazami szacunku

Organizatorzy  wydarzenia

 

Janusz  Kapusta – światowej sławy polski rysownik, malarz i scenograf. Wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez siebie  K-dron. Genialny i utalentowany wszechstronnie  artysta. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981roku mieszka w  Nowym Jorku.Współpracuje z takimi pismami jak The New York Times , The Wall Street Journal, The Washington Post,  Rzeczpospolita czy Przekrój.

Wystawa Janusza Kapusty pt. K-dron w poszukiwaniu nieskończoności jest niezwykle interesującym pokazaniem K-dronu czyli jedenastościennej figury geometrycznej, w sztuce. Artysta proponuje widzom układy k-dronów  aranżowane na wiele różnorakich sposobów. Prezentowane k-drony bardzo dobrze oddziałują z światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą nowe wzory. Jedenastościenna bryła geometryczna odkryta została przez Janusza Kapustę w styczniu 1985 roku. Znalazła wiele zastosowań użytkowych, jest ciągle przedmiotem nowych poszukiwań jej odkrywcy i budzi wielkie zainteresowanie na świecie.

Miejsce wystawy: Skalar Office Center, Poznań, ul. Górecka 1. Organizatorzy wystawy: Fundacja PBG i PBG Gallery. Wystawa czynna będzie do końca roku. Zapraszamy, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym: tel. 616651700.  

 

 

 

Artysta

Urodził się w 1951 roku w Zalesiu Małym w województwie wielkopolskim. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w 1977 r.) wstąpił na Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 

Jego twórczość obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustrację książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo.

W 1981 roku Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się, między innymi,  w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „Graphis”, „Print”, „Nature”.

Od 1995 do chwili obecnej jego prace ukazują się regularnie w „Rzeczpospolitej”, w  „Plusie, minusie” jest autorem cotygodniowej rubryki  „Pion, poziom”.

Największa Agencja Ilustracyjna na świecie „Images” prezentuje ponad sześćset prac Kapusty. 

Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi.

Janusz Kapusta miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Odkrywca

W roku 1985 odkrył, a w dwa lata później opatentował  niezidentyfikowaną  dotąd  bryłę  geometryczną o jedenastu ścianach, jak sam mówi, przeoczony kształt, i nazwał ją K-dronem. W 2004 roku wynalazca opublikował swoje niezwykłe odkrycie, w którym po raz pierwszy w historii udało się połączyć złoty i srebrny podział  w jednej geometrycznej konstrukcji. Układy K-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów, każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem. Po raz pierwszy zastosowany w architekturze, dziś K-dron ma blisko 200 zastosowań.

W 1999 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbyła się wystawa całkowicie poświęcona K-dronowi.  W tym samym czasie, w Teatrze Aktora i Lalki Ateneum w Katowicach, odbyła się premiera sztuki dla dzieci „Planeta K-dron, czyli tajemnica przerwanej podróży”, której Kapusta był autorem, scenografem i reżyserem.

W 2000 roku artysta odkrył nowe, nieznane wcześniej zasady złotego podziału i prezentował je na matematycznych konferencjach na amerykańskich i polskich uniwersytetach. Jego artykuły ukazały się w matematycznych periodykach Stanów Zjednoczonych i Japonii.

W 2007 roku, w związku ze staraniami Wrocławia o przyznanie mu EXPO 2012, Ministerstwo Kultury i Sztuki zamówiło u Kapusty nowe odwzorowanie Ziemi i Nieba na K-dronie z brązu jako specjalny podarunek dla przedstawicieli 98 państw podejmujących decyzję o wyborze miasta. 

We wrześniu 2009 w Kole został odsłonięty pierwszy na świecie pomnik K-dronu, a Januszowi Kapuście przyznano medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W maju 2010 nadano autorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Koła. 

W Poznaniu w roku 2011 na fasadzie budynku Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego odsłonięta została płaskorzeźba  3 K-dronów wg projektu samego artysty. Uroczystość miała miejsce w maju 2011 roku w 65. rocznicę istnienia szkoły. Projekt został zrealizowany przez Fundację PBG,  jednego z oficjalnych partnerów obchodów jubileuszu.

W wrześniu 2013 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie odsłonięty został kolejny pomnik K-dronu. Uroczystość odsłonięcia związana była ze 160 rocznicą śmierci Józefa Hoene-Wrońskiego. Była to znakomita okazja, by zorganizować konferencję popularnonaukową, która go upamiętniła, a młodzieży uświadomiła jak twórczy i genialny to był człowiek. Honorowym gościem konferencji był równie genialny artysta i odkrywca k-dronu - Janusz Kapusta. 

 Autor książek

Jest autorem bibliofilskiego wydania „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza (The Limited Edition Club, Nowy Jork 1983). Janusz Kapusta opublikował 3 książki: „Almost Evrybody “ (1984) wydaną przez Wiliam Morrow w Nowym Jorku, „Kapusta w New York Times” wydaną przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe i Ars Polonę oraz „K-dron, opatentowana nieskończoność” wydaną przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (1995). 

Scenograf

W 1995 roku, zaproszony przez reżysera Lecha Majewskiego, zaprojektował w Heilbronn (Niemcy) scenografię i kostiumy do opery Roberta Wilsona „Czarny Jeździec”, a w Warszawie, w Teatrze Wielkim, scenografię do „Carmen” Georga Bizeta. W 1998 roku, również w Heilbronn, opracował scenografię do „Snu nocy letniej” Szekspira.

W lutym 2002 Janusz Kapusta stworzył scenografię do „Carmen” w Wileńskiej Operze Narodowej na Litwie. Tego samego roku Kapusta jako jeden z 22 artystów ze świata był zaproszony do uczestnictwa w Międzynarodowej wystawie w Zagrzebiu (Chorwacja) w celu odtworzenia zbiorów Muzeum Sztuki w Vukovar, które zostało zniszczone w czasie wojny bałkańskiej. 

 Nagradzany, nominowany

Jeszcze w latach studenckich publikował swoje rysunki m. in. w „Szpilkach”, „Radarze”, „ITD”, „Forum”, „Literaturze” oraz w prasie francuskiej i niemieckiej. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m.in. „Złotych” i „Srebrnych Szpilek”.

W 1998 roku Janusz Kapusta otrzymał prestiżową nagrodę im. Alfreda Jurzykowskiego w dziedzinie sztuk pięknych.

W latach 1982–1985 Janusz Kapusta zaprojektował dwa pisma: „Le’ An Ha’Errev” i „Blue Star” i był ich dyrektorem artystycznym.  W tym samym czasie z Andrzejem Czeczotem założył i prowadził firmę reklamową „Visual Thinking”.

W latach 1991–1992 Kapusta był współzałożycielem i dyrektorem artystycznym miesięcznika „OKay America”. Zaprojektował też magazyn psychologiczny „Charaktery”.

W 1983 był dyrektorem artystycznym największej prezentacji polskiej piosenki w Studio 54th, „New York’- Polish Extravaganza”.

W „Locie Świerkowej Gęsi”, filmie  produkowanym przez Michaela Hausmana i  reżyserii Lecha Majewskiego (1984 r.), był doradcą artystycznym i projektantem czołówki. 

W maju 2004 Kapusta zdobył Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze upamiętniającym 80. rocznicę Republiki Tureckiej. W 2005 roku w Sintrze (Portugalia) za rysunek opublikowany w „Rzeczpospolitej” Kapusta zdobył pierwszą nagrodę za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie w poprzednim roku i również pierwszą nagrodę na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran).

W latach 2004–2007 Kapusta jako Visiting Profesor współpracował z Wyższą Szkołą Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. 

W styczniu 2007 roku Janusz Kapusta został wybrany przez londyńskie pismo „Nature” do zilustrowania serii 14-tu artykułów o najważniejszych odkryciach naukowych na świecie.

W listopadzie 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Janusz Kapusta uzyskał stopień doktora. 

W marcu 2011 roku w konkursie „Wybitni Polacy w USA” został laureatem w dziedzinie kultury.

Kapusta jest dyrektorem  artystycznym The Chopin Society of New York  i honorowym członkiem Polish American Business Club.

 

Zapraszamy na relację fotograficzną z wydarzenia w Centrum Biznesowym Skalar.

 

< lista PBG Gallery

Newsletter

PBG na Facebook PBG na YouTube

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 – zwanym dalej „Rozporządzeniem”) informuję, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PBG SA z siedzibą w Wysogotowie, ul. Skórzewska 35, 62-081 Przeźmierowo.
  2. Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres e-mail: polska@pbg-sa.pl /Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego Inspektora Ochrony Danych pisząc na adres e-mail: iodo@gkpbg.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
  4. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą do momentu żądania usunięcia z subskrypcji.
  5. Odbiorcami Pani/Pana danych będą osoby upoważnione przez Administratora tj. pracownicy i współpracownicy, którzy muszą mieć dostęp do danych aby wykonywać swoje obowiązki oraz dostawcy Administratora, którym Administrator powierza przetwarzanie danych osobowych na mocy i w oparciu umowy powierzenia i zgodnie z wymogami art. 28 RODO (miedzy innymi: dostawy usług IT).
  6. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, jednakże odmowa ich podania uniemożliwia przesłanie Pani/Panu newslettera.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych.
  8. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  9. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.