FB

mobile

PBG Gallery

Renata Domagalska, Joanna Sierko-Filipowska, Irina Maguczaja, Przemysław Lasak, Daniel Pielucha, Izabela Morlak-Pyżyńska
Tytuł wystawy: "Boberowisko"
Wernisaż: 19.10.2009, godz. 18.00
Wystawa czynna: 19.10.2009 - 13.11.2009 w godz. 9.00-17.00
Jan Rusnok, Małgorzata Stankiewicz, Jan Wołek   
                                                
  
Niezwykle interesująca wystawa nie tylko ze względu na jej charakter i miejsce,
w którym odbywał się plener, ale i jej autorów – dziewięciu artystów z różnych środowisk artystycznych z Polski i zagranicy. Zostali oni zaproszeni na plener malarski do zespołu pałacowo-parkowego w Smólsku koło Włocławka. Artyści gościli w tym urokliwym miejscu, na nowo odkrytym dla historii, architektury
i kultury naszego kraju.
Odrestaurowanie przez Państwa Jerzego i Małgorzatę Wiśniewskich zabytkowego, XIX-wiecznego pałacu w Smólsku jest potwierdzeniem tego, że dążenie do zachowania polskości i spuścizny historycznej naszego kraju jest głęboko zakorzenione w ich tradycjach rodzinnych. Także z inicjatywy Państwa Wiśniewskich Smólsk stał się miejscem spotkań ze sztuką, promowania przyjaźni międzyludzkiej poprzez „przyjaźń ze sztuką”. Stąd też, między innymi, pomysł organizowania właśnie tam plenerów malarskich. Pierwszy taki plener miał miejsce w roku 2007.
Artyści z Białegostoku, Cieszyna, Gdańska, Opola i Wielunia, a także z Krakowa, Witebska, Gniezna i Łęczycy podczas pleneru w Smólsku zapisali swoje artystyczne wrażenia na płótnach, pozostawiając trwały ślad w postaci namalowanych obrazów. Obrazy te zaprezentujemy na naszej wystawie.

Poniżej krótka informacja o artystach oraz ich fotografie odpowiadąjace kolejności zamieszczonych notek.
 
Irina Maguczaja
Urodziła się w Witebsku (Białoruś).  Studia na Uniwersytecie w Witebsku Wydział Malarstwa i Grafiki, które ukończyła w 1987 r. Wykładała w Liceum Plastycznym 1993-2000. Od 1997 r. członek Związku Artystów Plastyków Białorusi. Członek międzynarodowych stowarzyszeń artystów plastyków "Gardens" od 2000 r. (Polska) i "ARTHOME" (Grecja) od 2005 r.  Maluje w technikach: pastelu, akrylu i gwaszu. Od 2000 r. bierze udział w międzynarodowych plenerach malarskich w Polsce, Niemczech, Francji, Grecji itd. Maluje głównie w technice: akrylowej, gwaszem i akwarelą. Jej obrazy znajdują się w Muzeum w Halle (Niemcy), Uniwersytecie Ateńskim (Grecja) oraz w kolekcjach prywatnych we Francji, Polsce, Białorusi, Rosji, Szwajcarii, Izraela, Belgii, Holandii, USA. Malarstwo artystki przyciąga kolorami, melancholią zawartą w kobiecych twarzach czy aktach. Intryguje własną techniką przypominającą dawne freski albo ikony.
 
Daniel Pielucha
Ur. 1959 r. w Wieluniu. Dyplom ASP Kraków w 1985 r.
Rodzaj uprawianego przez artystę malarstwa sztalugowego jest nazywany "NADREALIZMEM POLSKIM".
Malarz w swym dziele, wzorem wielkich poprzedników, szuka cech świadczących
o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jej wyjątkowy charakter.
Inspiracje znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji, w związku z czym chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka.
Twórczość swoją malarz prezentował na wystawach indywidualnych w Katowicach, Oświęcimiu, Częstochowie, Głogówku, Szczyrku i Warszawie. Reprezentował polską sztukę na zbiorowych wystawach w Berlinie, Sztokholmie, Nowym Jorku i Meksyku.
 
Jan Rusnok
Urodził się w 1956 r. w Cieszynie. Od 1959 do 1990 r. mieszkał na lewym brzegu Olzy, w Czeskim Cieszynie. W latach 1979-1983 studiował w katowickiej filii krakowskiej ASP. Od tego też czasu uczestniczył w działaniach środowiska twórców skupionych w Sekcji Literacko-Artystycznej przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym (obecnie Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, którego do dziś jest członkiem). W 1990 r. przeprowadził się do Stargardu, tu mieszka i maluje prawdziwe obrazy, których motywem jest pejzaż tamtejszy, górski oraz tutejszy nizinny.
Około 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju, zwłaszcza na Śląsku, Pomorzu, Zaolziu oraz w Czechach i Niemczech.
 
Małgorzata Stankiewicz
W 1991 ukończyła ASP w Gdańsku na wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. Do 2003 uprawiała architekturę wnętrz realizując wnętrza bankowe, biurowe, restauracyjne oraz wnętrza prywatne w kraju i za granicą. Od 2004 zajmuje się tylko malarstwem.
Wystawy:
2005 – Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk Popielno,
2006 – Wystawa poplenerowa Zaborek 2006,
2007 – Dworek Artura Gdańsk,
2009 – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Polsce. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
„Malarstwo jest dla mnie opowieścią o człowieku, jego kondycji i relacji z wszechobecną naturą”.   
 
Renata Domagalska
Ur. 1977 w Gnieźnie.
- Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu – dyplom 1998
- 1997 II wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie w setną rocznicę urodzin Jana  Cybisa organizowaną przez PLSP w Opolu
-  2005 r. udział w wystawie pt. „W rytmie flamenco” w Zielonogórskiej galerii Montmarte.
Artystka uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Malarstwo w tradycyjnej technice: olej, akryl, pastel. Malarstwo figuratywne, ekspresyjno-impresyjne.
Głównym tematem jej prac jest człowiek. Pasjonuje ją ruch i dynamika, dlatego często to właśnie one są motorem dla tworzenia takich tematów jak: taniec flamenco, tango, folklor, kobieta w akcie, tętniące życiem i zalane słońcem miejskie ulice, fragmenty natury...
 
Izabela Morlak-Pyżyńska
Ur. w 1955 w Łęczycy, Absolwentka PWSSP w Łodzi. Dyplom 1980r. Nr dyplomu: 1162, malarstwo w pracowni Profesora Modzelewskiego.
Malarstwo olejne, malarstwo współczesne, malarstwo figuratywne, malarstwo nowoczesne. Artystka w swoich obrazach ukazuje nam sceny rodzajowe i „codzienną szarość życia” człowieka, ale w bardzo pozytywnych, wręcz bajkowych klimatach . Bajkowość i jawa to przewodni obszar jej twórczości.
Ważniejsze wystawy:
• 1980 - Wystawa malarstwa w Łodzi "Pałac Młodzieży" ul. Piotrkowska 262,
• 1982 - Wystawa malarstwa w Sopocie, Gdańsku, Gdyni w "Klubie Dziennikarza",
• 1992 - Wystawa malarstwa "Dramatische Theater" w Darmstadt,
• 1992 - Wystawa malarstwa w Państwowej Galerii Sztuki w Płocku i Koszelówce,
• 1993 - Wystawa malarstwa w Mirabel - Francja,
• 1993 - Wystawa malarstwa w Mathildenhohe - Niemcy,
• 1994 - Wystawa malarstwa w Bayrischer HOF,
• 1994 - Wystawa malarstwa w Mirabel,
• 1994 - Wystawa malarstwa w Mathildenhohe,
• 1995 - Wystawa malarstwa na zamku w Łęczycy,
• 1997 - Wystawa malarstwa w salonie wystawniczym w Paryżu,
• 1992-2000  - coroczne wystawy w BWA w Płocku,
• 2005 - Wystawa w klasztorze w Płocku,
• 2005 - Wystawa w Opinogórze w Muzeum Romantyzmu.
 
 
Joanna Sierko-Filipowska
Urodzona 13 lutego 1960 roku w Białymstoku.
W 1985 roku ukończyła z wyróżnieniem wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie:
- dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Haliny Chrostowskiej,
- aneks do dyplomu w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego.
W 1986 roku otrzymała stypendium twórcze przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki.
Jest to bardzo osobiste malarstwo, operujące plastyczną metaforą, przekonujące, szczerze, pozbawione drastyczności, surrealizmu i taniego sentymentalizmu, wpisujące się w piękny wątek naszej sztuki, który wyznaczają tacy artyści jak Malczewski, Wojtkiewicz, Mikulski, Mehoffer. Artystka uprawia malarstwo figuratywne. Jej obrazy są romantyczne, subtelne o charakterystycznej kolorystyce. Przedstawia świat marzeń i baśni, elfy, nimfy, chimery anielice, tancerki, kobiety ze skrzydłami i w powłóczystych sukniach, wróżki, dzieci i dziewczyny oraz akty kobiece. Bajkowe krajobrazy z dużą ilością fantazyjnych roślin.
Z jej obrazów emanuje prowokacyjny, ale niewinny erotyzm. Powołuje świat pełen wewnętrznej harmonii. Patrząc na jej obrazy ma się wrażenie, że przywołuje swoje tajemnicze ogrody szczęśliwego dzieciństwa, że nieodzowną częścią jej bohaterów są skrzydła, aby latać w urokliwe zakątki jej ogrodów życia.
 
Przemysław Lasak
Ur. 1958 r. w Opolu.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1986 r. w pracowni Krystyny Cybińskiej. Został wówczas laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za najlepszy dyplom. Wykłada na macierzystej uczelni. Od roku 2002 posiada tytuł profesora zwyczajnego. Przemysław Lasak prowadzi zajęcia w Pracowni Projektowania Ceramiki Artystycznej (Katedra Ceramiki, Wydział Ceramiki i Szkła). Tworzy w technikach ceramiki i rzeźby oraz malarstwa olejnego.
W 1991 r. Przemysław Lasak zdobył złoty medal na 47 Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Faenzie (Włochy).
Jest autorem cykli ceramicznych składających się z naturalnej wielkości rzeźb -postaci ludzkich. Twórca ceramicznych cykli: Sztandary (1986-1996), "Najemnicy" (1996-1998),"Ona" (1998-1999), "Nadzieja" ( 2000-2004 ), prezentowanych na wystawach w całej Polsce, także w Belgii (Mons), Danii (Hobro), Francji (Reims), Holandii (Hawelte), Niemczech (Drezno, Frankfurt n. Menem, Herford, Monachium, Wisbaden). Łącznie artysta uczestniczył w 95 wystawach zbiorowych w Polsce oraz na terenie całej Europy i w USA.
 
Jan Wołek
Urodzony w 1954 r. Studiował estetykę na Uniwersytecie Warszawskim. Uprawia różne dziedziny sztuki. Jako artysta estradowy zagrał ponad 3000 koncertów. Wygrał szereg festiwali. Autor ponad 900 piosenek. Ma za sobą liczne nagrania fonograficzne, radiowe i telewizyjne. Reżyser i autor wielu widowisk. Autor kilku książek. Stypendysta i laureat między innymi: Stypendium Ministerstwa Kultury, Japan Foundation, Nagroda Stanisława Wyspiańskiego I-go stopnia, Nagroda im. Aleksandra Bardiniego, Krzyż Polonia Restituta za wybitne osiągnięcia w sztuce, Medal Gloria Artis, Wielki Medal Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Ma za sobą szereg wystaw indywidualnych: Warszawa (12), Poznań (2), Olsztyn (3), Kazimierz (2), Lublin (1), Olkusz (1), Konin (1), Bielsko-Biała (1), Sanniki (1), Grodno (2), Lwów (2), Krzemieniec (1), Kijów (1), Stuttgart (1), Hamburg (1), Berlin (1), Irkuck (1), Tokio (1), Chicago (1), Toronto (6), Montreal (1).
Dziesiątki wystaw zbiorowych i plenerów w kraju i za granicą. W Kazimierzu nad Wisłą ma galerię autorską.

< lista PBG Gallery

Newsletter

PBG na Facebook PBG na YouTube

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 – zwanym dalej „Rozporządzeniem”) informuję, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PBG SA z siedzibą w Wysogotowie, ul. Skórzewska 35, 62-081 Przeźmierowo.
  2. Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres e-mail: polska@pbg-sa.pl /Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego Inspektora Ochrony Danych pisząc na adres e-mail: iodo@gkpbg.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
  4. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą do momentu żądania usunięcia z subskrypcji.
  5. Odbiorcami Pani/Pana danych będą osoby upoważnione przez Administratora tj. pracownicy i współpracownicy, którzy muszą mieć dostęp do danych aby wykonywać swoje obowiązki oraz dostawcy Administratora, którym Administrator powierza przetwarzanie danych osobowych na mocy i w oparciu umowy powierzenia i zgodnie z wymogami art. 28 RODO (miedzy innymi: dostawy usług IT).
  6. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, jednakże odmowa ich podania uniemożliwia przesłanie Pani/Panu newslettera.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych.
  8. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  9. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.